Menu

26 marca 2023

Rumianek - to musicie o nim wiedzieć!

Pewnie każdy z nas, chociaż raz w życiu spotkał się z opinią, że wszystko, co naturalne jest najlepsze i najzdrowsze dla organizmu. Pomimo to nie zdajemy sobie sprawę, tak naprawdę, jak pomocne okazują się być takie właśnie rośliny jak rumianek, czy chociażby pokrzywadolegliwościach, z jakimi borykamy się na co dzień. Rumianek to jedna z najbardziej pospolitych i znanych roślin zielarskich, którą możecie znaleźć rosnącą na pobliskich polach czy łąkach, które mijacie podczas spaceru z psem, a może i nawet uda wam się go dostrzec na własnym ogródku. Dlatego dzisiaj chciałabym przybliżyć wam trochę ten temat i zapoznać was z kilkoma właściwościami, jakie posiada ta roślina, ponieważ może wam ona pomóc w naprawdę wielu problemach, głównie zdrowotnych, ale nie tylko!

Na początek może kilka słów o tym, co zawiera w sobie rumianek, a znajdziemy tutaj:
  • olejki eteryczne (zawierające m.in. bisabobol i azuleny),
  • flawonoidy,
  • kumaryny,
  • cholinę,
  • kwasy fenolowe,
  • kwasy azelainowe,
  • witaminę C.

W jakich celach wykorzystać rumianek?

O kwestii właściwości i zastosowań rumianku można by tak naprawdę się rozpisać na kilka stron, ponieważ ta niepozornie wyglądająca roślina ma nam naprawdę wiele do zaoferowania.
Jednak chciałabym się skupić tylko na sześciu najpowszechniej znanych metodach jego wykorzystania:
  • Działanie przeciwzapalne - rumianek najczęściej wykorzystywany jest przy wszelakim występowaniu dolegliwości związanych z żołądkiem, zapobiega wzdęciom, ale i warto dodać, że zarejestrowano jego ogólny pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego.
  • Działanie wyciszające - herbata z rumiankiem okaże się idealna dla osób pod presją, prowadzących stresujących tryb życia, jako że niweluje ona problemy dotyczące niskiego samopoczucie i niepokoju, ale i poprawia jakość snu.
  • Działanie wspomagające leczenia infekcji dróg moczowych - rumianek pozwoli ukoić nerki i wspomoże leczenie zapalenia cewki moczowej.
  • Działanie przeciwbólowe - rumianek można potraktować jako rodzaj leku przeciwbólowego, który pomaga załagodzić bóle menstruacyjne, bóle głowy, bóle brzucha itp.
  • Działanie przeciwcukrzycowe - rumianek sprawdzi się u osób chorujących na cukrzycę ze względu na działanie, które zapobiega nadmiernemu wzrostowi glukozy we krwi.
  • Działanie przeciwbakteryjne - będzie on pomocny w walce z licznymi zakażeniami i przeziębieniami. Dodatkowo pomaga w leczeniu poparzeń, przyspiesza gojenie się ran, a w przypadku występowania kaszlu napar z rumianku może posłużyć w inhalacji lub jako płukanka.


W jakiej formie stosować i przyjmować rumianek?

To właśnie kwiat rośliny odgrywa tutaj główną rolę i to on jest najcenniejszą część rumianku, który wykorzystywany jest jako produkt pod wieloma postaciami takimi jak napary, nalewki herbaty czy chociażby maści. Jego zastosowanie znajdziemy również w kosmetologii przy zabiegach pielęgnacyjnych zarówno skóry - czyli w formie kremów regenerujących, jak i włosów jako naturalne płukanki. Sprawdzi się on u osób, które borykają się z problemem nierównomiernego kolorytu skóry twarzy i licznymi przebarwieniami, ale i u osób, które chcą spróbować domowego sposobu na rozjaśnienie swoich włosów i nadaniu im zdrowego połysku.

Najczęściej jednak rumianek zażywany jest w formie herbaty albo raczej naparu dlatego przygotowałam dla was małą ściągawkę jak taki oto leczniczy napój przygotować samemu w kilkanaście minut. Aby tego dokonać, będziecie potrzebować kilka kwiatów rumianku, które należy zalać wrzątkiem, przykryć i pozostawić na około 15 minut, aż napój będzie gotowy. Po tym czasie wystarczy jedynie odcedzić płyn i gotowe! 

Jedyne, o czym trzeba pamiętać to, aby nie spożywać więcej niż zalecaną ilość, czyli 2-3 małe filiżanki tego napoju. Oprócz tego jedynymi przeciwwskazaniami są oczywiste alergie powiązane z tą rośliną.

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego dzięki temu artykułowi, ale i może sami zdecydujecie się przekonać się na własnej skórze o magicznych właściwościach, jakie kryją się w tej roślinie.


Gotową herbatkę rumiankową gotową do zaparzenia możecie zamówić TUTAJ.

7 komentarzy:

  1. Bardzo lubię herbatkę rumiankową, działa odprężająco i jest smaczna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam serdecznie ♡
    Świetny wpis, bardzo interesujący temat :) Ja jestem wielką fanką rumianku ^^
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  3. Rumianek ma nieocenione działanie, jednak w formie herbatki jakoś go nie lubię.

    OdpowiedzUsuń
  4. Witaj:)
    Bardzo lubię rumianek i nie ukrywam,że najczęściej sięgam po herbatki. Ostatnio przepadłam za rumiankową z gruszką.

    OdpowiedzUsuń
  5. U mnie w domu rumianek to tylko do kąpieli się stosowało. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja często rumianek piję. Nieraz nawet robię sobie płukankę na włosy :)

    OdpowiedzUsuń

Nieopłacone linki nie są zatwierdzane. Chcesz się na tej stronie zareklamować? Sprawdź zakładkę Reklama :)
Prosimy o dodanie bloga do listy wyjątków filtrów reklam, z szacunku do naszej pracy, dzięki reklamom możemy utrzymać wysoką jakość treści.