Skrzyp polny znany jest głównie ze swoich właściwości wpływających na stan skóry, włosów i paznokci. Występuje również w medycynie naturalnej od dawna i ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. To roślina występująca głównie w Europie, gdzie rośnie dziko. Jest również bardzo popularnym gatunkiem w Polsce i można go spotkać na terenie całego kraju. Występuje na wilgotnych łąkach, polach, ogrodach i skarpach.
Jak wygląda skrzyp polny?
Aktualnie na świecie występuje około 15 gatunków skrzypu. Jest to wysoka roślina, sięgająca nawet do półtora metra wysokości. Skrzyp to rozgałęzione pędy płodne o zielonej barwie. Gdy pociera się owymi pędami o siebie, to usłyszeć można charakterystyczne skrzypienie, bardzo możliwe, że od tego powstała nazwa rośliny – skrzyp.
Skrzyp polny - właściwości
Skrzyp polny swoje właściwości zawdzięcza głównie zawartości zdrowych składników. Spośród ziół leczniczych kardamon zawiera najłatwiej przyswajalny dwutlenek krzemu. Roślina ta zawiera również sole żelaza, manganu, kobaltu oraz potasu, wapnia i fosforu. Skrzyp zawiera również witaminę C i kwasy organiczne. Najważniejsze właściwości:
- Moczopędne,
- Przyspiesza produkcję tkanki łącznej,
- Zmniejsza wypadanie włosów,
- Wzmacnia i zamyka naczynia krwionośne,
- Stymuluje przemianę materii,
- Przyspiesza gojenie się ran,
Skrzyp polny – zastosowanie:
Skrzyp często sprawdza się pomocniczo w leczeniu chorób układu moczowego, kamicy moczowej, reumatoidalnego zapalenia stawów czy dny moczanowej. Roślina ta ma również działanie rozkurczowe na żółć i ściągające ściany naczyń krwionośnych. Skrzyp polny znany jest również ze swoich właściwości przeciwkrwawiczych – jest polecany kobietom z obfitymi miesiączkami.
Może jednak służyć nie tylko celom zdrowotnym – pomaga również dbać o urodę, pozytywnie wpływając na stan skóry, włosów i paznokci. Szczególnie popularne wśród kobiet są suplementy diety ze skrzypem wzbogaconymi w witaminy i minerały, które pozwalają zadbać o swój wygląd pod każdym względem. Możesz też z powodzeniem stosować na włosach płukanki na naparu, które można stosować przy każdym myciu. Pomaga walczyć z wypadaniem włosów, przetłuszczaniem się, łupieżem czy rozdwojonymi końcówkami.
Podsumowując na co pomaga skrzyp polny:
Skrzyp polny - przeciwwskazania
Pomimo wielu zalet skrzypu polnego produkty w jego składzie nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na choroby serca i nerek oraz kłębuszkowe zapalenie nerek.
Skrzyp polny możemy dziś zamówić w formie gotowych herbatek do picia, możesz zamówić TUTAJ.
Piłam kiedyś na pary za skrzypu polnego na włosy i paznokcie Jest bardzo skuteczny.
OdpowiedzUsuńJa niestety ze względu na serce nie mogę suplemetować skrzypu.
OdpowiedzUsuńDużo się dowiedziałam :)
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć :)
OdpowiedzUsuńSkrzyp jest niestety jednym z niewielu ziół, które mój organizm odrzuca. W każdej postaci. Och ileż ja próbowałam żeby poprawić włosy i paznokcie. Nie ma niestety szans:(
OdpowiedzUsuńJa bardziej wolę pokrzywę 😀
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńBardzo inspirujący wpis :) Kiedyś może miałam okazję poznać bliżej właściwości skrzypu, ale nie jest to raczej główny składnik moich naturalnych suplementów. Nie mniej jednak, warto wiedzieć o nim co nie co a twój wpis jest świetny i wiele można się z niego dowiedzieć. :)
Pozdrawiam cieplutko ♡
Cenne przesłanie :)
OdpowiedzUsuńZawsze bardzo lubiłam to charakterystyczne skrzypienie pędów. W ostatnich czasach nie spotkałam skrzypów.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Słyszałam sporo o skrzypie w kontekście pielęgnacji włosów. Dobrze wiedzieć, że ma też inne praktyczne zastosowania. :)
OdpowiedzUsuńZ uwagi na nerki nie mogę ani skrzypu, ani pokrzywy :(
OdpowiedzUsuńOd czasu do czasu suplementuję skrzyp :)
OdpowiedzUsuńUżywam skrzypu prawie codziennie :)
OdpowiedzUsuń