Menu

18 stycznia 2023

Krwawnik pospolity

Pewnie większość z was nigdy nie słyszała o tej roślinie i nie wie jakie może mieć zastosowania. Krwawnik pospolity to nic innego jak gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie nie tylko w Europie, ale także w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce dobrze rośnie na odłogach, łąkach i pastwiskach. Oprócz medycyny roślina ta wykorzystywana jest w kuchni jako przyprawa do zup i sosów, a może również wykorzystywany w kosmetyce, np. do wyrobu kremów, maseczek i szamponów.

Jak wygląda krwawnik pospolity?

Jego proste łodygi, rozgałęzione na szczycie sięgają od 50 do 80 cm. Liście są ciemnozielone, długie i wąskie, podwójnie- lub potrójnie pierzaste. Kwitnie od końca czerwca do października. Krwawnik ma cienkie, proste i sztywne łodygi, rozgałęzione tylko w górnej części, zakończone koszyczkami białych lub różowych kwiatów. 

Występuje kilka odmian tej rośliny:

  • krwawnik pospolity 'Cerise Queen' – odmiana kwitnąca na ciemno-różowo 
  • krwawnik pospolity 'Paprika' – odmiana kwitnąca na różowo-czerwono

I kilka innych odmian, łącznie jest ich około 7/8.

Właściwości zdrowotne

Lecznicze działanie krwawnika znane było już w średniowieczu, kiedy wykorzystywano go przede wszystkim ze względu na działanie hemostatyczne. Substancje o właściwościach leczniczych występujące w surowcach krwawnika to:

  • olejki eteryczne cholina
  • magnez
  • cynk
  • potas
  • witaminy A, C i K 
  • Żelazo

Flawonoidy zawarte w krwawniku mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczające.

Krwawnik na trawienie

Napar z krwawnika działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, pobudza trawienie, poprawia wchłanianie wielu składników odżywczych, reguluje perystaltykę jelit. W medycynie naturalnej wykorzystywany jest przy takich schorzeniach jak: nudności, niestrawność, wrzody żołądka, wzdęcia.

Problemy kobiecie i krwawnik

Krwawnik pomaga również przy dolegliwościach kobiecych. Reguluje cykl menstruacyjny, łagodzi skurcze menstruacyjne i zmniejsza nieprzyjemne objawy menopauzy. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych pochwy, macicy i jajników oraz upławów. Zioło to pomaga również w walce z migreną – regularne picie gorącej herbaty z krwawnika pomoże w walce z bólami głowy.

Wykorzystywanie w kosmetyce

Krwawnik pospolity wykorzystywany jest również w kosmetyce. Korzystnie wpływa na skórę dzięki cennym składnikom takim jak flawonoidy, garbniki, sole mineralne i witaminy. Działa ściągająco i oczyszczająco, pomaga zamykać pory, zapobiega pękaniu naczynek i rozwojowi bakterii, łagodzi stany zapalne. Dodawany jest do kosmetyków do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Gotowe herbatki z ziela krwawnika możecie zamówić TUTAJ.

10 komentarzy:

  1. Gdzieś już słyszałam o krwawniku. Bardzo interesujący artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł. Krwawnik ma wiele zalet ale niedoceniane są jego możliwości

    OdpowiedzUsuń
  3. Piłam regularnie napary na sprawy kobiece.

    OdpowiedzUsuń
  4. Thanks for The info. I'm your new follower. May you follow me back? Thanks and have a nice day. Follow you un IG too.

    OdpowiedzUsuń
  5. gdzieś już słyszałam tą nazwę, ale chyba nie stosowałam nic z jego dodatkiem...

    OdpowiedzUsuń
  6. W sumie to nie wiedzialam, ze ma tyle wlasciwosci 😲

    OdpowiedzUsuń
  7. Zioła to samo zdrowie! Ja też sięgam po nie regularnie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Musiałabym się z rośliną bliżej zapoznać. Może pomogłaby mi w walce z wrzodami.

    OdpowiedzUsuń

Nieopłacone linki nie są zatwierdzane. Chcesz się na tej stronie zareklamować? Sprawdź zakładkę Reklama :)
Prosimy o dodanie bloga do listy wyjątków filtrów reklam, z szacunku do naszej pracy, dzięki reklamom możemy utrzymać wysoką jakość treści.