Aktualnie w muzeum możemy odkryć trzy fascynujące obiekty, które wprowadzą nas w bogatą historię regionu: Zamek Keżmarski Hrad, Ekspozycja Mieszczańskiej Kultury Mieszkalnej oraz Dom Mieszczański (Meštiansky dom), pełniący rolę sali wystawowej.
Zamek w Kieżmarku to prawdziwa perełka historyczna, jedyny w pełni zachowany tego typu obiekt na tym obszarze. Jego historia sięga prawdopodobnie około roku 1463, a już w 1465 roku wzniesiono imponującą wieżę bramną. W kolejnych latach dodano umocnienia obronne, które sprytnie połączono z istniejącymi murami miejskimi. Zamek przechodził przez różne etapy przebudowy, nabierając ostatecznego, charakterystycznego wyglądu w stylu renesansowym. To nie tylko budowla, ale prawdziwe arcydzieło, które przenosi nas w czasy dawnych dziejów. Spacerując po jego zabytkowych murach, możemy niemal poczuć puls minionych wieków. Kieżmarski Zamek to nie tylko kawałek historii w kamieniu, ale także opowieść o ewolucji architektonicznej i kunszcie renesansowej odbudowy. Warto sięgnąć po tę podróż w czasie, by zrozumieć, jak ważną rolę odegrał w historii tego regionu.
Adres: Hradné námestie 64/42, 060 01 Kežmarok, Prešovský kraj, okres Kežmarok, Słowacja
GPS: N49°8'24'' E20°26'4''
Zamek Keżmarski (Kežmarskom hrad) oferuje odwiedzającym szereg ekspozycji, ukazujących różne aspekty historii tego miejsca:
Prehistoryczne i Średniowieczne Osiedlenie Keżmarku i Okolic: Przenieśmy się w głąb dziejów, by zobaczyć, jak wyglądały życie i osiągnięcia społeczności zamieszkujących te tereny w czasach prehistorycznych i średniowiecznych.
Rodzina Thököly: Ekspozycja Upamiętniająca: Poznajmy historię i dziedzictwo rodziny Thököly, które pozostawiły niezapomniany ślad w historii regionu.
Cechy i Rzemiosła: Zanurz się w świecie cechów i rzemiosł, które były fundamentem lokalnej gospodarki i kreatywności.
Historyczna Broń: Zobaczmy unikatowe eksponaty związane z historycznymi broniami, które odgrywały kluczową rolę w minionych epokach.
Związek Strzelecki: Poznajmy historię lokalnego związku strzeleckiego, który miał wpływ na kształtowanie społeczności.
Stowarzyszenie Spiskich Lekarzy i Aptekarzy: Wniknijmy w świat medycyny i farmacji poprzez działalność stowarzyszenia lekarzy i aptekarzy.
Życie i Twórczość Dr. V. Alexandra: Dowiedzmy się więcej o fascynującym życiu i wkładzie Dr. V. Alexandra w rozwój regionu.
Wieża Widokowa: Podziwiajmy panoramę z wieży widokowej, która oferuje niezapomniane widoki na okolicę.
Historia Keżmarku od Połowy XIX Wieku: Przenieśmy się w czasy XIX wieku i odkryjmy kluczowe momenty w historii Keżmarku.
Sztuka Sakralna: Ekspozycja: Zanurzmy się w bogactwo sztuki sakralnej, która odzwierciedla duchowość i kulturę regionu.
Historyczne Portrety w Zbiorach Muzeum: Odkryjmy sylwetki i historie postaci uwiecznionych na historycznych portretach zgromadzonych w muzealnych zbiorach.
Kaplica Zamkowa: Zobaczmy wnętrze kaplicy zamkowej, będącej świadkiem wielu istotnych wydarzeń.
Sala Ratuszowa: Przenieśmy się do czasów, gdy sala ratuszowa była miejscem ważnych decyzji i wydarzeń.
Keżmarska Wspólnota Żydowska: Odkryjmy fascynujące aspekty życia i kultury żydowskiej, które kształtowały oblicze Keżmarku.
Keżmark a Tatry: Przejrzyjmy relację między Keżmarkiem a Tatrami, odkrywając, jak te obszary wzajemnie wpływały na siebie.
Praktyczne informacje dla zwiedzających:
Ceny biletów (z dnia 27.09.2023):
- Normalny - 8 euro
- Ulgowy - 4 euro - w tym emeryci i studenci
Płatne gotówką lub kartą.
Obsługa nie mówi po polsku, tylko łamanym słowackim z kilkoma słowami polskimi. Da się porozumieć, jeżeli mówimy wolnej, bez konieczności uruchamiania translatora w telefonie.
Parking: Ulice w pobliżu, wyznaczone miejsca dobrze oznakowane i pomalowane linie na prosto, standardowej szerokości - strefa płatnego parkowania obowiązuje w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku.
Tłumacz - nie mają przewodników mówiących w języku polskim. Do wskazania kierunku zwiedzania i otwierania kolejnych drzwi przydzielają przewodnika i dają wydrukowaną kartę z opisem w języku polskim, po zakończeniu zwiedzania karta do zwrotu.
[POST NIESPONSOROWANY]
Dzięki realizowanym na blogu współpracom komercyjnym, linkom afiliacyjnym i banerom reklamowym masz dostęp do wszystkich treści na blogu za darmo!
Miło było sobie przypomniec swoją wizytę tam :)
OdpowiedzUsuńMój mąż na pewno by się tam odnalazł. On uwielbia takie muzea.
OdpowiedzUsuńWspaniałe miejsce.
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe miejsce. Świetna relacja, miło było odbyć z tobą taką wycieczkę! :) Super zdjęcia!
Pozdrawiam cieplutko ♡