01 lipca 2015

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest chyba najbardziej popularnym, najłatwiej dostępnym i przede wszystkim tanim olejem. Zawiera między innymi witaminy A i E tzw. witaminy młodości oraz witaminę F i D. Ma w sobie naturalny (jednak dość niski, bo na poziomie 2-8 SPF)  filtr UV. Pomaga chronić skórę i włosy przed utratą wilgoci, odżywia wewnętrznie i zewnętrznie. 
Stosowana w kosmetyce ma działanie odmładzające (wygładza zmarszczki), odświeża,natłuszcza, działa kojąco na skórę narażoną na działania niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Jest naturalnym filtrem UV (jednak dość słabym). Ponadto oliwa z oliwek chroni skórę i włosy przed utratą wilgoci, odbudowuje płaszcz lipidowy naskórka i w ten sposób przywraca mu naturalną barierę ochronną. Działa na skórę kojąco, wzmacnia jej naturalną odporność, zabezpiecza ją przed odwodnieniem, a także likwiduje szorstkość skóry.

Na włosy działa regenerująco, nawilżająco i nabłyszczająco. Wspomaga walkę z łupieżem. Szczególnie polecana jest do włosów średnioporowatych. Nie jest polecana blondynkom, przyciemnia włosy, nabierają rudego koloru.

Jaką wybrać?: Najwyższej jakości jest oliwa z pierwszego tłoczenia dojrzałych oliwek na zimno. W sklepach dostępne są oliwy różnych marek i z różnymi oznaczeniami. Najlepiej jest sięgać po oliwę Extra Vergine zwracając uwagę, by butelka była z ciemnego szkła, które chroni oliwę przed utratą najbardziej wartościowych substancji odżywczych.


Oliwa Cosa de Azeite jest łatwo dostępna w Tesco, o ile dobrze pamiętam zapłaciłam za nią około 14zł. 

Oliwa musi stać w chłodnym i zacienionym miejscu. Warto zwrócić uwagę, aby była ona w ciemnym szkle, dzięki temu nie jełczeje. 
Oliwa powinna być koloru żółtego lub zielonkawego, zależy to od gatunku oliwek. Jeśli Wasza oliwa zrobi się pomarańczowa czy czerwona, oznacza to, że się zepsuła.


Jak ją stosuję:


  • Włosy:
  • Nakładam oliwę z oliwek na włosy przed ich umyciem. Raz jest to kilkanaście minut przed myciem, raz godzinę, innym razem na całą noc. Zawsze pilnuję, aby włosy nie ociekały olejem, a były nim delikatnie pokryte.
  • Dodaję do różnych maseczek, dzięki czemu będą działały bardziej regenerując i nawilżająco. Można także zrobić maseczkę domowej roboty na bazie oliwy z oliwek: żółtko mieszamy z dwiema łyżkami oliwy z oliwek – wzmacnia i odżywia włosy.
Po użyciu oliwy z oliwek w jakiejkolwiek formie, moje włosy są: 
  1. puszyste (nie mylić z napuszone) co wizualnie dodaje im objętości,
  2. wypełniają się od wewnątrz, ciężko to nazwać, ale stają się takie grube, "porządne" w dotyku,
  3. błyszczą,
  4. są wygładzone.

  • Skóra:
  • Baza domowego peelingu. Oliwę z oliwek mieszamy z mielonym ziarnem kawy. Dzięki temu peelingowi skóra staje się bardzo gładka, miękka, nawilżona i jędrna.
  • Do demakijażu. Nalewam odrobinę na płatek kosmetyczny i przy jej użyciu zmywam całą tapetę. Potem przemywam jeszcze raz twarz środkiem do tego przeznaczonym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cenimy uczciwych i lojalnych czytelników. Nie tolerujemy spamu. Chcesz się na tej stronie zareklamować? Sprawdź zakładkę współpraca :)
Na blogu obowiązuje Polityka Prywatności.

Bądź ze mną w stałym kontakcie :) Zapisz się na newsletter!